U našoj školi kreće eksperimentalna provedba građanskog odgoja i obrazovanja – Osijek to GOO!

Autor: Administrator , 19. 10. 2018.

GOO kao izvannastavna aktivnost provodit će se eksperimentalno u školskoj godini 2018./2019. u šest osječkih škola za učenike 5. razreda, a naša škola jedna je od njih.

Provedbom ovakvih vrsta aktivnosti, pridonosi se razvoju prihvaćanja različitosti, tolerancije, a cilj je i dodatno unaprijediti i podržati provedbu Građanskog odgoja i obrazovanja u školama. Kroz jedan sat tjedne nastave, učenici će s učiteljicom Zrinkom Šabić, koja je prošla cjelovitu edukaciju, učiti o šest dimenzija Goo- a: društvenoj, ljudsko-pravnoj, političkoj, kulturalnoj, gospodarskoj i ekološkoj.

Time će učiti kako odgovoriti na pitanja poput:

• Koja je korist volontiranja za mene i društvo?
  • Zašto i kako nenasilno rješavati sukob?
  • Zašto štitimo ljudska prava?
  • Koja su moja prava, a koje odgovornosti?
  • Čemu služi Vijeće učenika i kako ono štiti moja prava?
  • Što je Vlada, što je Sabor?

Grad Osijek, provedbom ovih aktivnosti, postaje deseti u nizu koji od Grada Rijeke preuzima program GOO-a.

Projekt simboličnoga naziva “Osijek to GOO”, po riječima dogradonačelnice Žane Gamoš, zajednički je projekt Grada Osijeka i četiriju organizacija civilnoga društva - Udruge Breza, Udruge Dokkica, Nansen Dijalog Centra i Volonterskog centra.
Riječ je o članicama GOOD inicijative, koja se zauzima za sustavno i kvalitetno uvođenje GOO-a u škole.

Nastava GOO-a prati najsuvremenije metodološke dosege. Zanimljiva je i zabavna, i zamišljena kao mjesto dijaloga i suradničkog učenja. Također, ona je mjesto promišljanja i rješavanja problema, kreativnih radionica, raznovrsnih projekata i poticajnih učeničkih istraživanja. Kao takva, nastava GOO-a pomoći će učenicima u otkrivanju i razvijanju svih potencijala i mogućnosti.

Osnovna škola Vladimira Becića Osijek / Vijenac Augusta Cesarca 36, HR-31000 Osijek / www.os-vbecica-os.skole.hr / os-vb@os-vbecica-os.skole.hr