Osijek, grad susreta kultura

Autor: Administrator , 19. 9. 2017.

Od ove školske godine naša škola je partner u projektu pod nazivom "Osijek, grad susreta kultura".

Učenici i učitelji  će se susretati s predstavnicima drugih škola  i kroz različite edukativne i zabavne aktivnosti  zajedno učiti o brojnim manjinama koje žive u našem gradu.

Prva održana aktivnost bila je edukacija za učitelje svih partnerskih škola u Ogulinu.

Grad Osijek je oduvijek bio i danas je izrazito multikulturalna sredina.

Danas u Osijeku, uz pripadnike hrvatskog većinskog naroda, žive pripadnici čak 22 nacionalne manjine, od kojih je, prema posljednjem popisu stanovništva, njih 11 u porastu, dok je druga polovina u nešto manjem broju.

S ponosom valja istaknuti da se svih 20 jezika koji nose status službenih manjinskih jezika govore u gradu Osijeku. Ta nepobitnost bogatstva kulture ujedno Hrvatsku čini zemljom s najvećim brojem službenih manjinskih jezika u Europskoj uniji.

Sredine koje uspijevaju njegovati kulturnu raznolikost zadržavaju svoje stanovništvo, ali i privlače novo. To su mjesta gdje se djeca i odrasli uče toleranciji, međusobnom poštivanju i uvažavanju različitosti.

Projektom Osijek, grad susreta kultura želimo ukazati na važnost očuvanja identiteta, jezika i kulturnih posebnosti svih etničkih i  kulturnih grupa te promovirati zajedničko kulturno nasljeđe kao vrijednost zajednice i sliku koja najbolje pokazuje širinu i otvorenost grada na Dravi i njegovih stanovnika.

Cilj projekta je učenje i istraživanje multikulturalnosti grada te promocija kulturne raznolikosti kao zajedničke vrijednosti i bogatstva. Projektom se također nastoje razvijati i jačati interkulturne kompetencije učenika kroz provedbu izvannastavnih sadržaja na dinamičan, zabavan i kreativan način.

Nositelj projekta je Nansen dijalog centar, a provodi se u suradnji s OŠ Mladost, OŠ Tina Ujevića, OŠ Vladimira Becića, OŠ Višnjevac, Graditeljsko - geodetskom školom Osijek, Prirodoslovno - matematičkom gimnazijom (III. gimnazijom Osijek), Glazbenom školom Franje Kuhača Osijek,  Medicinskom školom Osijek,  Gradskom i sveučilišnom knjižnicom Osijek i Muzejom Slavonije iz Osijeka.

Osnovna škola Vladimira Becića Osijek / Vijenac Augusta Cesarca 36, HR-31000 Osijek / www.os-vbecica-os.skole.hr / os-vb@os-vbecica-os.skole.hr